Nowe czy używane mieszkania w miejscowości Gliwice?
Bez różnicy czy temat rynku nieruchomości rozpatrywany jest w skali całego kraju czy lokalnie jedno jest pewne – na rynku nieruchomości panuje dobra koniunktura. Od roku 2014 notuje się stały wzrost w zakresie budowy mieszkań. Województwo śląskie pozostaje liderem w zakresie ilości sprzedanych lokali mieszkalnych, Podstawowym czynnikiem wpływającym na dynamiczny rozwój rynku jest fakt, że mieszkanie to specyficzny towar. Od jego posiadania zależy zaspokojenie podstawowych potrzeb człowieka. Hossa na rynku nieruchomości ma jednak także drugie źródło. Niskie stopy procentowe określone przez Narodowy Bank Polski sprawiają, że maleje atrakcyjność inwestycji kapitału w lokatach lub obligacjach państwowych. Dużo więcej zarobimy kupując inwestycję pod wynajem.
Na jakie mieszkanie zdecydować się w Gliwicach?
Na większości lokalnych rynków nieruchomości dominują transakcje dotyczące lokali używanych. Zgodnie z danymi podawanymi przez Główny Urząd Statystyczny w roku 2016 stanowiły ponad 60% wszystkich transakcji. Gliwice znajdują się na bardzo zurbanizowanym obszarze. Należy przy tym pamiętać, że niedobór mieszkań jest w Polsce wciąż bardzo wysoki. Na tysiąc mieszkańców przypada około trzysta pięćdziesiąt lokali. Średnia Unii Europejskiej wynosi czterysta czterdzieści sześć. Kolejnym czynnikiem wpływającym na zapotrzebowanie mieszkaniowe jest stan techniczny istniejących budynków. W szczególności w miastach o długoletniej i burzliwej historii, których wiele znajdziemy na Górnym Śląsku. Szacuje się, że w skali kraju na przestrzeni kilku lat ze względów technicznych dojdzie do rozbiórki ponad miliona obiektów mieszkalnych. Kolejnym czynnikiem, który powinniśmy brać pod uwagę w trakcie podejmowania decyzji jest dostępność kredytów. Zwiększone w ostatnich latach wymagania dotyczące konsumentów określają, że dwadzieścia procent wartości mieszkania musi stanowić wkład własny. Zamyka to wielu osobom drogę do kredytu. Pamiętajmy, że osoby te nadal posiadają potrzeby mieszkaniowe. Stanowi to bazę potencjalnych klientów na rynku wynajmu. Podejmując decyzję o kupnie z rynku pierwotnego lub wtórnego musimy dokładnie zdiagnozować nasze potrzeby.
Czynnik ceny.
Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania powinniśmy dokładnie ocenić swój stan finansowy. Zakup nieruchomości to długotrwały proces, przy którym pojawić się może wiele niespodziewanych wydatków. Gdy już ocenimy stan naszego portfela zdefiniujmy swoje potrzeby. Czy mieszkanie kupujemy w celu zaspokojenia własnych potrzeb czy może chcemy na tym zarabiać? Bez różnicy jaką decyzję podejmiemy ważnym czynnikiem będzie z pewnością cena. W przypadku Gliwic ceny za metr kwadratowy mieszkania na rynku pierwotnym oscylują w granicach czterech tysięcy pięciuset złotych. Metr kwadratowy mieszkania używanego w Gliwicach jest o tysiąc złotych tańszy. Pamiętajmy, że cena mieszkania nie jest jedynym kosztem jaki poniesiemy. Nowe mieszkania Gliwice najczęściej trzeba wyposażyć a używane wyremontować. Ostateczna cena inwestycji na rynku nieruchomości zależy od wielu czynników.