Browse By

Mazda Demio – Kilka słów o popularnej Maździe 2

Nie ulega wątpliwości, że Mazda to kultowe auto na arenie światowego rynku motoryzacyjnego. Natomiast Mazda Demio, znana także jako Mazda 2, to jedno z najsłynniejszych „dzieci” popularnego japońskiego koncernu. Samochód ten został zaklasyfikowany do kategorii aut miejskich, a prezentacja pierwszej generacji miała miejsce w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych. Jeśli zatem jesteś ciekaw jak wyglądała dawna Mazda 2 i jakie zmiany zaszły w tym modelu przez niemal 30 lat, trafiłeś w odpowiednie miejsce! W tym artykule znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące Mazdy Demio. Zainteresowany? Wspaniale. W takim razie serdecznie zapraszamy Cię do lektury!

Pierwsza generacja Mazdy 2

Prezentacja pierwszego modelu Mazdy 2 miała miejsce w roku 1996, a więc ponad 20 lat temu. To jedyny model, któremu przypisano przydomek „Demio” na światowych rynkach. Ciekawostką jest natomiast, że pseudonim ten w dalszym ciągu funkcjonował na rynku japońskim. Mazda Demio zaprojektowana była jako pięciodrzwiowy hatchback i występowała w dwóch następujących wersjach silnikowych:

 • R4 1.3 63 KM
 • R4 1.5 75 KM

Mazda Demio charakteryzowała się stosunkowo dużym rozmiarem i imponującą pakownością, co niewątpliwie pozytywnie wpływało na jej odbiór.

Mazda 2 – Czy w dalszym ciągu „Demio”?

Produkcja Mazdy 2 rozpoczęła się w roku 2002. To właśnie wtedy również zaproponowano dodanie do nazwy „Dwójki”, która w mgnieniu oka zaczęła funkcjonować na zagranicznych rynkach motoryzacyjnych. Mazda 2 charakteryzowała się znacznie bardziej nowoczesnym wyglądem i szeroką gamą wersji wyposażenia, wśród których wyróżniamy:

 • S
 • TS
 • TS2
 • Sport
 • Antares
 • Capella

Mazda 2 posiadała także możliwość wyboru skrzyni biegów – projekt zawierał w sobie bowiem zarówno skrzynię manualną, jak i automatyczną. Warto zaznaczyć, że omawiany przez nas pojazd zdobył cztery z pięciu możliwych gwiazdek w testach Euro NCAP, czyli w niezależnej ocenie bezpieczeństwa.

Trzecia generacja Mazdy 2

Mazda Demio III została zaprezentowana w roku 2007 w Niemczech. Twórcy projektu w tym przypadku wykorzystali płytę podłogową siódmej generacji Forda Fiesty. Czy zatem połączenie japońsko-amerykańskich sił wyszło Maździe na dobre? Można śmiało powiedzieć, że tak! Nowy model pojazdu doczekał się nawet swojej sportowej wersji, która została zaprezentowana w roku 2008 podczas targów motoryzacyjnych w Genewie. Prawdziwą ciekawość wzbudza jednak wersja sedan, którą odkryto w tym samym roku. To właśnie ona uzyskała wydłużenie tylnej części aż o 37 centymetrów. Dzięki temu rozwiązaniu pojemność bagażnika wyniosła aż 450 litrów. To znacznie więcej, niż w przypadku poprzednich generacji Mazdy 2.

Samochód roku 2014 – Mazda Hazumi

Mazda Demio IV po raz pierwszy została zaprezentowana w 2014 roku podczas Międzynarodowych Targów Motoryzacyjnych w Genewie. Wtedy jednak przedstawiano ją jako „Mazdę Hazumi”. Dopiero później przypięto do niej łatkę Mazdy Demio IV. W tym miejscu warto zaznaczyć, że noworodek z rodziny Demio uzyskało tytuł Samochodu roku 2014 w Japonii. Więcej informacji ogólnych na temat tego modelu znajdziesz na stronie Mazda https://www.mazda-katowice-promoto.pl. Jeśli zatem jesteś zainteresowany japońskim rynkiem motoryzacyjnym, koniecznie odwiedź tę stronę.

Mazda Demio IV – Wygląd zewnętrzny

Nie ulega wątpliwości, że Mazda Demio IV jest uosobieniem nowoczesnego spojrzenia na świat motoryzacji. Wizualnie auto prezentuje się wręcz doskonale – charakteryzuje się niewątpliwą dynamiką, zadziornością i, można powiedzieć, młodzieńczym buntem. Projektanci pojazdu zrezygnowali z charakterystycznych kanciastych krawędzi na rzecz lekkich łuków, które stanowią delikatny kontur samochodu. Nic więc dziwnego, że czwarta wersja Mazdy Demio wzbudza zachwyt i jest w kręgu zainteresowań większości zmotoryzowanych osób.

Wyposażenie ostatniej generacji Mazdy 2

Nowoczesny look to jednak nie jedyne, co wzbudza podziw w najnowszej wersji Mazdy 2. Model ten został bowiem wyposażony w całe mnóstwo innowacyjnych technologicznych rozwiązań, które będą udogodnieniem zarówno dla kierowców, jak i pasażerów. Pojazd wyposażono między innymi w takie narzędzia, jak:

 • Ekran multimedialny
 • Tempomat
 • Wyświetlacz HUD
 • Klimatyzację
 • Wielofunkcyjną kierownicę

Żeby tego było mało, Mazda Demio IV może pochwalić się oryginalną skórzaną tapicerką, która niewątpliwie stanowi o luksusie omawianego przez nas modelu.

Czy warto zainwestować w Mazdę 2?

Odpowiedź na powyższe pytanie spędza sen z powiek większości kierowców. Ta grupa zmotoryzowanych, która miłuje w japońskich rozwiązaniach, zdecydowanym głosem krzyczy: Tak! Sceptycy jednak w dalszym ciągu pozostają nieugięci. W naszej opinii Mazda Demio IV to samochód, który wyróżnia się wyjątkowym designem i oryginalnymi rozwiązaniami technologicznymi. To idealny pojazd dla osób ceniących sobie zarówno walory wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Jesteśmy przekonani, że czwarta generacja Mazdy 2 spełni oczekiwania właścicieli zarówno na długich trasach, jak i na krótszych, miejskich wycieczkach.